Haloterapia

W roku 1843 polski medyk F. Boczkowski odkrył, że nasycone cząsteczkami soli powietrze kopalni ma właściwości lecznicze i może być wykorzystywane do leczenia chorób narządów oddechowych. W Wieliczce (niedaleko Krakowa), gdzie znajdują się słynne kopalnie soli, założył on zakład leczniczy dla pacjentów cierpiących na różnego rodzaju choroby narządów dróg oddechowych. Speleoterapia (leczenie w warunkach mikroklimatu kopalni soli) w czasach dzisiejszych jest stosowana w ośrodkach, które znajdują się w pobliżu kopalni soli – Wieliczka (Polska), Sołotwina (Ukraina), Berezniki (Rosja), Bad Gastein (Niemcy), Solbad (Austria) i w innych krajach. Ustalono, że głównym czynnikiem leczniczym tych kopalni jest  powietrze nasycone cząsteczkami soli kamiennej.

W latach 80. XX wieku rozpoczęto próby odtworzenia mikroklimatu kopalni soli w warunkach sztucznych. Sól jest najważniejszym składnikiem tej metody, stąd też pochodzi nazwa „haloterapia” („hals” – „sól“ z gr.). Nazwa ta odzwierciedla główny czynnik speleoterapii – suchy aerozol z naturalnej soli kamiennej o wysokiej dyspersji parametralnie odpowiadający warunkom mikroklimatu w kopalniach soli.

Haloterapia – bezlekowa metoda lecznicza i profilaktyczna, stworzona na podstawie sztucznego mikroklimatu kopalni soli. Specjalnie wyposażone pomieszczenia przeznaczone do  stosowania metody haloterapii otrzymały nazwę „halokamery”, „halokompleksów" (inne nazwy: speleokamery, groty solne, jaskinie solne).

Doświadczenie zgromadzone na przeciągu wielu lat pozwoliło w znacznym stopniu udoskonalić metodę haloterapii oraz sprzęt przeznaczony do jej realizacji. Standardem stosowania sztucznego mikroklimatu kopalni soli stała się kontrolowana metoda haloterapii: za pomocą tej metody parametry mikroklimatu halokamery są dostosowywane do parametrów przyrodniczych.
Kontrolowana metoda haloterapii stosowana jest w urządzaniu halokamer oraz w użytkowaniu halogeneratorów produkowanych przez „Halomed“ UAB.

Głównym czynnikiem metody haloterapii jest suchy aerozol o wysokiej dyspersji, który odznacza się działaniem przeciwzapalnym, drenującym oskrzela, mukolitycznym (powodującym upłynnienie śluzu w oskrzelach) oraz posiada przeciwbakteryjne i bakteriostatyczne oddziaływanie na drogi oddechowe, oskrzela. Skutecznie leczone są przewlekłe choroby dróg oddechowych takie jak: astma oskrzelowa, rozedma płuc, zapalenia zatok, przełyku, krtani, choroby skóry, np. łuszczyca, atopowe zapalenia skóry, łojotok.

Zastosowanie suchego aerozolu o wysokiej dyspersji wytwarza w halokamerze środowisko, które nie zawiera szkodliwych mikroorganizmów i alergenów.

Jonizacja powietrza. Z powodu mocnego oddziaływania mechanicznego na cząsteczki soli podczas ich rozdrabiania przez generator, otrzymują one ujemne napięcie i energię powierzchniową. Współdziałają one z cząsteczkami powietrza, zachodzi jonizacja. Ujemne (lekkie) jony są dodatkowym czynnikiem leczniczego oddziaływania na organizm.

CELE ZASTOSOWANIA HALOTERAPII:

• leczenie i profilaktyka patologii płuc, dróg oddechowych i skóry;
• higiena dróg oddechowych;
• profilaktyka chorób zakaźnych, chorób wirusowych oraz przeziębień;
• profilaktyka chorób alergicznych;
• aktywowanie obronnych mechanizmów organizmu;
• leczenie chorób skóry, profilaktyki chorób skóry;
• uwolnienie od napięcia i stresu.

ZABIEGI HALOTERAPII SĄ KORZYSTNE DLA LUDZI, KTÓRZY:

• mają chroniczne dolegliwości płuc, chorują na astmę, przewlekłą obstrukcyjną chorobę płuc, bronchit, zapalenie płuc, mukowiscydozę;
• cierpią na różnego rodzaju uczulenia, np. polinozę (alergię pyłkową), katar alergiczny i inne;
• często mają katar, chorują na zapalenie zatok, przełyku, mają przerost migdałka gardłowego lub inne patologie laryngologiczne;

ZABIEGI HALOTERAPII ZALECANE SĄ W CELACH:

• profilaktyki i leczenia ostrych wirusowych zakażeń oddechowych;
• oczyszczenia dróg oddechowych od zanieczyszczeń atmosferycznych, dymu tytoniowego, w celach higieny profilaktycznej;
• profilaktyki i leczenia chorób skóry – trądziku, atopowego zapalenia skóry, łuszczycy i innych;
• leczenia chorób serca (razem z chorobami płuc);
• zrównoważenia wegetatywnego systemu nerwowego; 
• wzmocnienia układu immunologicznego;
• polepszenia stanu emocjonalnego i psychicznego.

facebook